State Government Directory

Governor
Greg Abbott

Lieutenant Governor
Dan Patrick

Attorney General
Ken Paxton

Comptroller of Public Accounts
Glenn Hegar

Commissioner
George P. Bush

Commissioner of Agriculture
Sid Miller

Chairman
Christi Craddick

Commissioner
Ryan Sitton

Commissioner
Wayne Christian

Texas House of Representatives - H-GAC Region

PO Box 2910
Austin, TX 78768-2910

District 134 - West University Place
Sarah Davis

District 13 - Caldwell
Ben Leman

District 15 - The Woodlands
Steve Toth

District 16 - Conroe
Will Metcalf

District 18 - Dayton
Ernest Bailes

District 22 - Beaumont
Joe Deshotel

District 23 - Galveston
Mayes Middleton

District 24 - Friendswood
Greg Bonnen MD

District 25 - Angleton
Dennis H. Bonnen

District 26 - Sugar Land
Rick Miller

District 27 - Missouri City
Ron Reynolds

District 28 - Richmond
John Zerwas

District 29 - Pearland
Ed Thompson

District 126 - Spring
Sam Harless

District 127 - Houston
Dan Huberty

District 128 - Baytown
Briscoe Cain

District 129 - Houston
Dennis Paul

District 130 - Cypress
Tom Oliverson

District 131 - Houston
Alma Allen

District 132 - Katy
Gina Calanni

District 133 - Houston
Jim Murphy

District 135 - Houston
Jon Rosenthal

District 137 - Houston
Gene Wu

District 138 - Houston
Dwayne Bohac

District 139 - Houston
Jarvis Johnson

District 140 - Houston
Armando Walle

District 141 - Houston
Senfronia Thompson

District 142 - Houston
Harold V. Dutton Jr.

District 143 - Houston
Ana Hernandez

District 144 - Pasadena
Mary Ann Perez

District 145 - Houston
Christina Morales

District 146 - Houston
Shawn Thierry

District 147 - Houston
Garnet Coleman

District 148 - Houston
Jessica Farrar

District 149 - Houston
Hubert Vo

District 150 - Tomball
Valoree Swanson

Texas House of Representatives - Out of Region

PO Box 2910
Austin, TX 78768-2910

District 1 - Bowie
Gary VanDeaver

District 2 - Canton
Dan Flynn

District 3 - Magnolia
Cecil Bell Jr.

District 4 - Athens
Keith Bell

District 5 - Marshall
Cole Hefner

District 6 - Tyler
Matt Schaefer

District 7 - Longview
Jay Dean

District 8 - Corsicana
Cody Harris

District 9 - Nacogdoches
Chris Paddie

District 10 - Waxahachie
John Wray

District 11 - Jacksonville
Travis Clardy

District 12 - Lufkin
Kyle J. Kacal

District 14 - Bryan
John Raney

District 17 - Bastrop
John Cyrier

District 19 - Mauriceville
James White

District 20-Georgetown
Terry Wilson

District 21 - Nederland
Dade Phelan

District 30 - Victoria
Geanie Morrison

District 31 - Rio Grande City
Ryan Guillen

District 32 - Corpus Christi
Todd Hunter

District 33 - Corpus Christi
Justin Holland

District 34 - Corpus Christi
Abel Herrero

District 35 - Beeville
Oscar Longoria

District 36 - Mission
Sergio Munoz Jr.

District 37 - Brownsville
Alex Dominguez

District 38 - Harlingen
Eddie Lucio III

District 39 - Weslaco
Armando A. Martinez

District 40 - Edinburg
Terry Canales

District 41 - McAllen
R. D. Guerra

District 42 - Laredo
Richard Raymond

District 43 - Kingsville
Jose Manuel Lozano

District 44 - Seguin
John Kuempel

District 45 - San Marcos
Erin Zwiener

District 46 - Austin
Sheryl Cole

District 47 - Austin
Vikki Goodwin

District 48 - Austin
Donna Howard

District 49 - Austin
Gina Hinojosa

District 50 - Austin
Celia Israel

District 51 - Austin
Eddie Rodriguez

District 52 - Austin
James Talarico

District 53 - Kerrville
Andrew Murr

District 54 - Lampasas
Brad Buckley

District 55 - Temple
Hugh Shine

District 56 - Waco
Charles Anderson

District 57 - Waco
Trent Ashby

District 58 - Burleson
DeWayne Burns

District 59 - Stephenville
J.D. Sheffield

District 60 - Eastland
Mike Lang

District 61 - Weatherford
Phil King

District 62 - Sherman
Reggie Smith

District 63 - Aubrey
Tan Parker

District 64 - Denton
Lynn Stucky

District 65 - Carrollton
Michelle Buckley

District 66 - Plano
Matt Shaheen

District 67 - Plano
Jeff Leach

District 68 - Vernon
Drew Springer Jr.

District 69 - Wichita Falls
James Frank

District 70 - McKinney
Scott Sanford

District 71 - Abilene
Stan Lambert

District 72 - San Angelo
Drew Darby

District 73 - New Braunfels
Kyle Biedermann

District 74 - Alpine
Poncho Nevarez

District 75 - Clint
Mary Gonzalez

District 76 - El Paso
Cesar Jose Blanco

District 77 - El Paso
Evelina Ortega

District 78 - El Paso
Joseph Moody

District 79 - El Paso
Art Fierro

District 80 - Eagle Pass
Tracy King

District 81 - Odessa
Brooks Landgraf

District 82 - Midland
Tom Craddick

District 83 - Lubbock
Dustin Burrows

District 84 - Lubbock
John Frullo

District 85 - Hale Center
Phil Stephenson

District 86 - Amarillo
John T. Smithee

District 87 - Amarillo
Walter Price

District 88 - Canadian
Ken King

District 89 - Rockwall
Candy Noble

District 90 - Fort Worth
Ramon Romero Jr.

District 91 - North Richland Hills
Stephanie Klick

District 92 - Bedford
Johnathan Stickland

District 93 - Arlington
Matt Krause

District 94 - Arlington
Tony Tinderholt

District 95 - Fort Worth
Nicole Collier

District 96 - Arlington
Bill Zedler

District 97 - Fort Worth
Craig Goldman

District 98 - Southlake
Giovanni Capriglione

District 99 - River Oaks
Charlie Geren

District 100 - Dallas
Lorraine Birabil

District 101 - Grand Prairie
Chris Turner

District 102 - Dallas
Ana-Maria Ramos

District 103 - Dallas
Rafael Anchia

District 104 - Dallas
Jessica Gonzalez

District 105 - Grand Prairie
Thresa "Terry" Meza

District 106 - Grand Prairie
Jared Patterson

District 107 - Dallas
Victoria Neave

District 108 - Dallas
Morgan Meyer

District 109 - De Soto
Carl Sherman

District 110 - Dallas
Toni Rose

District 111 - Dallas
Yvonne Davis

District 112 - Richardson
Angie Button

District 113 - Garland
Rhetta Andrews Bowers

District 114 - Dallas
John Turner

District 115 - Carrollton
Julie Johnson

District 116 - San Antonio
Trey Martinez Fischer

District 117 - San Antonio
Philip Cortez

District 118 - San Antonio
Leo Pacheco

District 119 - San Antonio
Roland Gutierrez

District 120 - San Antonio
Barbara Gervin-Hawkins

District 121 - San Antonio
Steve Allison

District 122 - San Antonio
Lyle Larson

District 123 - San Antonio
Diego Bernal

District 124 - San Antonio
Ina Minjarez

District 125 - San Antonio
Ray Lopez

District 136 - Williamson
John Bucy III

Texas State Senate - H-GAC Region

PO Box 12068
Austin, TX 78711

District 3 - Jacksonville
Robert Nichols

District 4 - The Woodlands
Brandon Creighton

District 5 - Bryan
Charles Schwertner

District 6 - Galena Park
Carol Alvarado

District 7 - Houston
Paul Bettencourt

District 11 - La Porte
Larry Taylor

District 15 - Houston
John Whitmire

District 17 - Houston
Joan Huffman

District 18 - Katy
Lois W. Kolkhorst

Texas State Senate - Out of Region

PO Box 12068
Austin, TX 78711

District 14 - Austin
Kirk Watson

District 20 - Corpus Christi
Juan Hinojosa

District 1 - Tyler
Bryan Hughes

District 2 - Mesquite
Bob Hall

District 8 - Plano
Angela Paxton

District 9 - Arlington
Kelly Hancock

District 10 - Fort Worth
Beverly Powell

District 12 - Lewisville
Jane Nelson

District 16 - Dallas
Nathan Johnson

District 19 - San Antonio
Pete Flores

District 21 - San Antonio
Judith Zaffirini

District 22 - Waco
Brian Birdwell

District 23 - Dallas
Royce West

District 24 - Belton
Dawn Buckingham

District 25 - San Antonio
Donna Campbell

District 26 - San Antonio
Jose Menendez

District 27 - Brownsville
Eddie Lucio Jr.

District 28 - Lubbock
Charles Perry

District 29 - El Paso
Jose Rodriguez

District 30 - Denton
Pat Fallon

District 31 - Amarillo
Kel Seliger