Solid Waste Management Committee Membership Roster

Primary Members

Name Representing Nominated By Term Expires
Corby D. Alexander Subregion 8 - At-Large Councilmember Engelken 05/31/2021
Amy Boyers Citizen/Environmental Groups Commissioner Gertson 05/31/2022
Cheryl Burton-Fentress Subregion 8 - Harris County Commissioner Ellis 05/31/2019
Terri Cardwell Nonprofits Council Member Buell 05/31/2021
Steve Carroll Industry Commissioner Gertson 05/31/2022
John C. Ferguson Industry Commissioner Gertson 05/31/2022
Eddie Gallaway Subregion 2 - Chambers County Commissioner Tice 05/31/2023
Peggy Georgi At-Large Judge McDonald 05/31/2022
Darrell Gertson Subregion 5 - Colorado County Judge Prause 05/31/2021
Rhonda Hanks Citizen/Environment Mayor Brauninger 05/31/2023
Harry J. Hayes Subregion 8 - City of Houston Council Member Alcorn 05/31/2022
Stacie R. Henderson At-Large Mayor Zimmerman 05/31/2022
Adrian Hernandez Non-Profit Mayor Cole 05/31/2023
Lora Hinchcliff Industry Judge Prause 05/31/2020
Andrew Isbell At-Large Commissioner Henry 05/31/2021
Alma L. Jefferson TCEQ TCEQ None
Blake Marzahn Subregion 6 - Austin/Waller Counties Judge Lapham 05/31/2023
Charles Rivette Industry Judge Prause 05/31/2020
Candace Seger Industry SWMC 05/31/2023
Danny S. Segundo At-Large Alderman Henley 05/31/2019
Morgan Stagg Subregion 7 - Fort Bend County Commissioner Meyers 05/31/2023
Mike Stump Subregion 3 - Galveston County Commissioner Haney 05/31/2020
Cheryl Hare Untermeyer TCEQ TCEQ None
Terry R. Woodson Subregion 1 - Montgomery/Walker Counties Commissioner Riley 05/31/2022

Alternate Members

Name Representing Nominated By Term Expires
R.L. Buster Buell Nonprofits Council Member Buell 05/31/2021
Crisanto Cruz At-Large Judge McDonald 05/31/2022
Susan Folsom Subregion 2 - Chambers County Commissioner Tice 05/31/2023
Scott Graefing Subregion 1 - Montgomery/Walker Counties Commissioner Riley 05/31/2022
Alexandria Griffin Industry 05/31/2022
Shawn Jackson Subregion 6 - Austin/Waller Counties Judge Lapham 05/31/2023
Robert Knight At-Large Commissioner Henry 05/31/2021
Diego Linares At-Large Mayor Zimmerman 05/31/2022
Shanna Lopez Private Industry Judge Prause 05/31/2020
Sarah J. Mason Subregion 8 - City of Houston Council Member Alcorn 05/31/2022
Wes Noonan Subregion 7 - Fort Bend County Commissioner Meyers 05/31/2023
Carlos R. Romo TCEQ TCEQ None
Darien Ross Industry SWMC 05/31/2023
Randy Scales Subregion 8 - Harris County Judge Hidalgo 05/31/2019
Lenora Tollefson Non-Profit Mayor Cole 05/31/2023
Jason T. Ybarra TCEQ TCEQ None