On This Page
TPC Officers - 2024
Representing | Officer |
---|---|
Waller County | Chair Justin Beckendorff County Commissioner, Precinct 4 |
Fort Bend County | First Vice Chair Grady Prestage County Commissioner, Precinct 2 |
City of Pearland | Second Vice Chair Kevin Cole Mayor |
City of Waller | Secretary Nancy Arnold Councilmember |
TPC Members - 2024
Representing | Member | Alternate |
---|---|---|
At-Large H-GAC | Chuck Wemple Executive Director |
Onyinye Akujuo At Large-H-GAC |
Brazoria County | Matt Hanks, JD, P.E. County Engineer |
David Linder Commissioner, Precinct 4 |
Chambers County | Ryan Dagley Commissioner, Precinct 4 |
Tommy Hammond Commissioner, Precinct 3 |
City of Baytown | Brandon Capetillo Mayor |
Jason Reynolds City Manager |
City of Conroe | Howard Wood Council Place 4 |
Norman McGuire Assistant City Administrator / Director of Public Works |
City of Galveston | Marie Robb Councilmember |
John Paul Listowski Councilmember |
City of Houston | Carol Haddock, P.E. Director, Houston Public Works |
TBD |
City of Houston | Carolyn Evans-Shabazz Councilmember, District D |
Joaquin Martinez Councilmember, District I |
City of Houston | Sallie Alcorn Councilmember, At Large 5 |
Abbie Kamin Councilmember, District C |
City of League City | Tommy Cones Councilmember |
Andy Mann Councilmember |
City of Missouri City | Shashi K. Kumar, P.E. Director of Public Works & City Engineer |
Marcus Snell Assistant City Engineer |
City of Pasadena | Sarah Benavides, P.E. Engineer and Sr. Assistant Public Works Director |
Mark Gardemal Deputy Director-Public Works |
City of Pearland | Kevin Cole Mayor |
Trent Epperson City Manager |
City of Sugar Land | Joe Zimmerman Mayor |
Suzanne Whatley Councilmember, District 1 |
City of Texas City | Dedrick Johnson Mayor |
Jon Branson Executive Director of Management Services |
Fort Bend County | Grady Prestage Commissioner, Precinct 2 |
Stacy Slawinski, P.E. County Engineer |
Galveston County | Robin Armstrong, MD Commissioner, Precinct 4 |
Joe Guisti Commissioner, Precinct 2 |
Gulf Coast Rail District | Carol Abel Lewis, Ph.D. Chairperson |
Jeff Ross Board Member |
Harris County | Adrian Garcia County Commissioner, Precinct 2 |
Milton Rahman, P.E. Harris County Engineer |
Harris County | TBD | TBD |
Liberty County | David Douglas Director of Economic Development |
Jay H. Knight County Judge |
METRO | Sanjay Ramabhadran (Ram) Chair, Board of Directors |
Thomas Jasien Deputy CEO |
Montgomery County | Mark Keough County Judge |
Matt Gray Commissioner, Precinct 4 |
Other Transportation Interests | Phyllis Saathoff Port Freeport |
Roger Guenther Port Houston |
Smaller Cities - Harris County | Nancy Arnold Councilmember, City of Waller |
Sallie Branson Councilmember |
TxDOT - Beaumont | Martin Gonzalez, P.E. District Engineer |
Ana I. Mijares, P.E. Deputy District Engineer |
TxDOT - Houston | Eliza C. Paul, P.E. District Engineer |
Varuna A. Singh, P.E. Deputy District Engineer |
Waller County | Justin Beckendorff Commissioner, Precinct 4 |
Kendric Jones County Commissioner, Precinct 3 |
Non-Voting TPC Ex-Officio Members - 2023
Representing | Ex-Officio Member |
---|---|
Texas State Senate | Carol Alvarado District 6 |
Freight Rail Interests | Chad Schelbitzki Assistant Vice President, Union Pacific Railroad |
Texas House of Representatives | Dennis Paul District 129 |
Texas House of Representatives | Ed Thompson District 29 |
Wharton County | Phillip Spenrath County Judge |