On This Page
Primary Members
Name | Representing | Nominated By | Term Expires |
---|---|---|---|
Corby D. Alexander | Subregion 8 - At-Large | Councilmember Engelken | 05/31/2021 |
Amy Boyers | Citizen/Environmental Groups | Commissioner Gertson | 05/31/2022 |
Cheryl Burton-Fentress | Subregion 8 - Harris County | Commissioner Ellis | 05/31/2019 |
Arnold Ecle | At-Large | Judge McDonald | 05/31/2022 |
Darrell Gertson | Subregion 5 - Colorado County | Judge Prause | 05/31/2024 |
Rhonda Hanks | Citizen/Environment | Mayor Brauninger | 05/31/2023 |
Adrian Hernandez | Non-Profit | Mayor Cole | 05/31/2023 |
Lora Hinchcliff | Industry | Judge Prause | 05/31/2024 |
Andrew Isbell | At-Large | Commissioner Henry | 05/31/2021 |
Alma L. Jefferson | TCEQ | TCEQ | None |
Keith Koski | |||
Keith Koski | Subregion 8 | Councilmember Alcorn | 05/31/2024 |
Blake Marzahn | Subregion 6 - Austin/Waller Counties | Judge Lapham | 05/31/2023 |
Charles Rivette | Industry | Judge Prause | 05/31/2020 |
Candace Seger | Industry | SWMC | 05/31/2023 |
Danny S. Segundo | At-Large | Alderman Henley | 05/31/2019 |
Nicole Solis | At-Large | Mayor Zimmerman | 05/31/2022 |
Morgan Stagg | Subregion 7 - Fort Bend County | Commissioner Meyers | 05/31/2023 |
Mike Stump | Subregion 3 - Galveston County | Commissioner Haney | 05/31/2020 |
Amy Tasto | Subregion 4 - Brazoria County | Commissioner Adams | 05/31/2024 |
Cheryl Hare Untermeyer | TCEQ | TCEQ | None |
Debra Waldo | Subregion 2 - Chambers County | Commissioner Tice | 05/31/2023 |
Terry R. Woodson | Industry | SWMC | 05/31/2025 |
Alternate Members
Name | Representing | Nominated By | Term Expires |
---|---|---|---|
Chase Blanchard | Nonprofits | Council Member Buell | 05/31/2021 |
Crisanto Cruz | At-Large | Judge Seiferman | 05/31/2025 |
Susan Folsom | Subregion 2 - Chambers County | Commissioner Tice | 05/31/2023 |
Scott Graefing | Subregion 1 - Montgomery/Walker Counties | Commissioner Riley | 05/31/2022 |
Alexandria Griffin | Industry | 05/31/2022 | |
Shawn Jackson | Subregion 6 - Austin/Waller Counties | Judge Lapham | 05/31/2023 |
Robert Knight | At-Large | Commissioner Henry | 05/31/2021 |
Veronica Lizama | Subregion 8 | Councilmember Alcorn | 05/31/2024 |
Shanna Lopez | Private Industry | Judge Prause | 05/31/2020 |
Wes Noonan | Subregion 7 - Fort Bend County | Commissioner Meyers | 05/31/2023 |
Anna Ochoa | Industry | Judge Prause | 05/31/2024 |
Charles Rogers | Subregion 5-Colorado County | Judge Prause | 05/31/2024 |
Carlos R. Romo | TCEQ | TCEQ | None |
Darien Ross | Industry | SWMC | 05/31/2023 |
Randy Scales | Subregion 8 - Harris County | Judge Hidalgo | 05/31/2019 |
Lenora Tollefson | Non-Profit | Mayor Cole | 05/31/2023 |
Jason T. Ybarra | TCEQ | TCEQ | None |